top of page

KORISTI METODE

Metoda Feldenkrais je primerna za vsakogar, ne glede na starost, stanje in sposobnosti. Pomaga nam izboljšati držo, ravnotežje, koordinacijo in fleksibilnost, olajšuje nam vsakodnevne aktivnosti (hojo, sedenje, dviganje, sklanjanje, seganje …) ter blaži fizično nelagodje in bolečine, odpravlja posledice stresa, prispeva k razvijanju različnih sposobnosti in spodbuja ustvarjalnost.

DOBRO POČUTJE

Metoda Feldenkrais je odlično orodje za odpravljanje posledic stresa. Naš živčno-mišični odziv na stres je univerzalen, kaže se v krčenju mišic upogibalk v celotnem telesu, kar ovira našo gibljivost, otežuje dihanje, vpliva na držo in vodi v nelagodje, bolečino, utrujenost in tesnobo. Sčasoma odziv na stres lahko postane kroničen in pripelje do večje dovzetnosti za poškodbe in bolezni. Z metodo Feldenkrais se naučimo sprostiti napetosti v telesu in ponovno svobodno zadihati, kar prispeva k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju.

DSC_4587pom.jpg
DOBRO POČUTJE

DOBRA DRŽA

V življenju razvijemo vzorce gibanja in drže, ki so specifični za vsakega posameznika. Nekateri so koristni, nekateri pa ne, vendar so nezavedni in postanejo del nas, tako da se zdijo prirojeni in nespremenljivi. Z metodo Feldenkrais prek nežnih, usmerjenih gibov spodbudimo proces notranjega učenja, pri katerem možgani reorganizirajo telo in gibanje. Sprememba se zgodi prek zavedanja tega, kako se gibamo in izkušamo nove možnosti. Ko telo postane bolj povezano, se izboljšata drža in gibanje, dihanje postane svobodnejše. Metoda izboljša posameznikove sposobnosti na tako rekoč katerem koli področju, za si lahko z njo pomagamo olajšati vsakodnevne aktivnosti, lažje opravljamo delo, izboljšamo gibanje pri športnih dejavnostih, ženske lažje prenesejo obremenitve zaradi nosečnosti in si hitreje opomorejo po porodu, preprečimo poslabševanje težav s hrbtenico zaradi slabe drže …

DSC_4632POM.jpg
DOBRA DRŽA

BOLEČINE IN POŠKODBE

Raziskave kažejo, da metoda Feldenkrais blaži bolečine v vratu, ramenih in ledvenem delu hrbta. Z metodo Feldenkrais do telesa pristopamo s holističnega vidika in se ne osredotočamo na mesta, kjer se pojavlja bolečina. Le-to odpravljamo z reorganizacijo običajnih vzorcev gibanja in drže. Izboljšamo povezanost celotnega telesa, tako da boleča mesta dobijo več podpore in se pritisk na prizadeta mesta prerazporedi po telesu. Ker metoda Feldenkrais izboljšuje ravnotežje, gibljivost in hojo, gibanje postane lažje, sklepi in mehka tkiva manj obremenjeni, kar nas obvaruje pred poškodbami. Pri poškodbah razvijemo gibalne vzorce ali držo, Pri poškodbah razvijemo gibalne vzorce ali držo, ki kompenzira bolečino in tako pripomore k zdravljenju prizadetega dela. Ko se poškodba pozdravi, kompenzirajoči gibalni vzorci pogosto postanejo navada, čeprav niso več potrebni. Z metodo Feldenkrais odpravljamo omenjene vzorce in vzpostavimo prvotno ali celo izboljšano organizacijo telesa. Ker z metodo dosežemo, da pri gibanju vsak del telesa potencialno podpira in olajšuje delovanje drugih delov, ima širši fokus v primerjavi s tradicionalnimi pristopi rehabilitacije, ki se osredotočajo v glavnem na poškodovani del.Učitelji metode lahko pomagajo ljudem s kroničnimi bolečinami v hrbtu, ramenih, vratu, sklepih, z bolečinami po poškodbi ali operaciji, artritisom, fibromialgijo, glavoboli, išiasom …

DSC_5395POM.jpg
BOLEČINE IN POŠKODBE

NEVROLOŠKE TEŽAVE

V nasprotju z nekdanjim prepričanjem lahko nove živčne celice in nove povezave med njimi nastajajo vse življenje, ne le v otroštvu in mladosti. Sposobnost možganov, da se pod vplivom izkušenj vse življenje spreminjajo in preoblikujejo, se imenuje nevroplastičnost. To izkorišča metoda Feldenkrais za izboljšanje funkcionalnega gibanja. Z usmerjanjem pozornosti med gibanjem ustvarja pogoje za organsko učenje, ki spodbuja nastajanje novih nevronskih povezav ter izboljšuje obseg, natančnost in kakovost gibanja. Stanje osebe ne predstavlja omejitve – osredotočimo se na tisto, kar je v danem trenutku mogoče in se nato počasi pomikamo proti izboljšanju funkcije. Metoda Feldenkrais ima pozitivne učinke pri osebah s cerebralno paralizo, Parkinsonovo boleznijo, multiplo sklerozo, avtizmom, poškodbo hrbtenjače in možganov, po kapi …

NEVROLOŠKE TEŽAVE
OTROCI S POSEBNIMI POTREBAMI

OTROCI S POSEBNIMI POTREBAMI

Metoda Feldenkrais je na učenju temelječ način dela z otroki s posebnimi potrebami. Prek dotika in gibanja, z usmerjeno pozornostjo in neverbalnimi kinestetičnimi izkušnjami, neposredno nagovarjamo živčni sistem na zelo nežen in hkrati zelo učinkovit način. Tako spodbudimo oblikovanje novih nevronskih povezav v možganih, otrok se nauči vključiti več sebe v gibanje in v interakcije z okoljem, razširi gibalni spekter in razvije bolj pozitivno samopodobo. Ne glede na diagnozo so otrokovi možgani sposobni učenja - osredotočamo se na tisto, kar je v danem trenutku mogoče in se nato korak za korakom pomikamo proti izboljšanju funkcije. Na ta način dosežemo ugodnejše izide od tipične prognoze pri stanjih kot so cerebralna paraliza, avtizem, kap, možganske poškodbe, hipotonija, učne težave, motnje v razvoju, disleksija, genetske motnje, motnje pozornosti … 

ŠPORTNIKI

ŠPORTNIKI

Metoda Feldenkrais z iskanjem gibalnih vzorcev, ki so v skladu s posameznikovo konstitucijo, omogoča izogibanje poškodbam in doseganje vrhunskih rezultatov. Z izboljševanjem kinestetičnega zavedanja in koordinacije se naučimo spretnejše uporabljati svoje telo in spremenimo omejujoče gibalne vzorce, ki prispevajo k ponavljajočemu se naprezanju. Športnikom pomaga razviti lahkotnost in okretnost, hitrejši odziv, izboljšati ravnotežje in natančnost, povečati učinkovitost in izločiti nepotreben napor.

DSC_4209POM.jpg
UMETNIKI

UMETNIKI

Metoda Feldenkrais se osredotoča na zakoreninjene vzorce mišičnega delovanja, ki pogosto vodijo v poškodbe zaradi prekomerne in napačne rabe. Uprizoritveni umetniki imajo pogosto težave zaradi slabe uporabe telesa in prisilne drže. Če se naučijo s čim manj napora učinkovito uporabljati svoje telo, se lahko izognejo naprezanju ter razširijo svoj izrazni spekter. Metoda umetnikom pomaga razviti svoje sposobnosti do popolnosti in spodbudi ustvarjalnost, poveča njihovo občutljivost in zavedanje, zato lažje prisluhnejo sami sebi in se učinkoviteje odzovejo na interakcije z okoljem. 

VITALNA STAROST

VITALNA STAROST

Metoda Feldenkrais nam z razkrivanjem in preoblikovanjem gibalnih vzorcev omogoča, da ponovno odkrijemo našo prirojeno sposobnost lahkotnega gibanja. Z metodo Feldenkrais postane lahkotno gibanje tudi v jeseni življenja dosegljiv cilj, saj nas uči, kako se zoperstaviti upadanju fizičnih zmogljivosti. Metoda nam pomaga ohraniti ali povrniti prožnost, izboljša ravnotežje in koordinacijo, olajšuje vsakodnevne aktivnosti (hojo, sedenje, dviganje, sklanjanje, seganje …) ter fizično nelagodje in bolečine. Poleg tega deluje sproščujoče, saj blaži posledice stresa in tesnobe, odpravlja težave s spanjem, razvija čuječnost, spodbuja ustvarjalnost in ohranja jasnost misli.

DSC_5080POM.jpg
bottom of page